Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/tudruk.pl/includes/menu.inc).

Na czym polega odzyskiwanie należności oraz jakie prawa przysługują dłużnikowi?

Najnowsze

Kredyty, "chwilówki" - coraz sporzej Polaków zadłuża się w różnorodnych instytucjach. Wszystko jest dobrze, tak długo jak spłacamy raty o czasie, gorzej, kiedy zaczyna brakować pieniążków na punktualne oddawanie należności. Jakie prawa przysługują dłużnikowi, jeżeli zgłosi się do niego jednostka windykacyjna. Co czynić? Jak podejmować rozsądne decyzje? Czym jest windykacja oraz jakie są jej rodzaje? Na początek pragnę wyjaśnić, iż windykacja to nie to samo, co egzekucja komornika.

należności
Author: Daniel Deppe
Source: http://www.flickr.com
Chociaż podstawowy ich cel wydaje się być ten sam – czyli odzyskanie należnych pieniędzy, to jednak bazują one na całkowicie innych prawach. Windykacja wierzytelności jest to rodzaj mediacji między dłużnikiem a osobą koszulki z dowolnym nadrukiem instytucją, która udzieliła pożyczki (zobacz: zdecydowanie więcej przeczytasz na tej stronie). Zawsze oparta jest na dialogu. Windykator, reprezentujący konkretną osobę lub [łukasz sołtys] firmę, nie zajmuje dóbr dłużnika ( jak czyni to egzekutor), tylko czyni wszystko, by dobrowolnie parafował on ugodę. Dzięki temu najczęściej udaje się wypracować kompromis, zważający na potrzeby a także możności obydwu stron. W rzeczywistości wygląda to tak, że osoba chcąca odebrać swoje pieniądze, zwraca się do firmy windykacyjnej, która na jej prośbę kontaktuje się z dłużnikiem. W mnogości przypadków wierzyciel odzyskuje zaległe pieniążki pomniejszone rzecz jasna o prowizję. Jest to praktyczne, bo nie musi się zajmować całym przebiegiem samodzielnie. Z reguły stosowane są dwa typy windykacji: pojednawcza – polega na przesyłaniu upomnień i regularnym przypominaniu dłużnikowi, iż powinien zwrócić należne pieniądze, sądowa – gdy polubowna windykacja nie zadziała, firma windykacyjna (zobacz sam (a) pod linkiem) kieruje sprawę do sądu. Wówczas ten może nakazać zwrot dóbr, a do akcji wejdzie już egzekutor.



windykacja
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
Dla dłużnika za każdym razem najlepszym rozwiązaniem jest windykacja pojednawcza, bowiem istnieje szansa, żeby się dogadać i nie pogrążyć się w dalsze opały. Warto pamiętać, że zarówno wierzycielowi, jak i reprezentującej go firmie windykacyjnej, finalnie zależy na odebraniu pieniążków – będą więc robić wszystko, ażeby dłużnik był w stanie oddać dług, chociażby w ratach. Na koniec jeszcze jedna istotna uwaga. Osoba zadłużona nie ma obowiązku wpuszczać windykatora do mieszkania.