Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/tudruk.pl/includes/menu.inc).

Skręcenie stawu ramiennego – diagnostyka oraz leczenie

Najnowsze

Skręcenia stawu barkowego należą do najczęściej występujących. Przyczyną zwichnięcia stawu barkowego oprócz urazu jest budowa owego stawu, w którym płaska panewka łopatki jest złączona z dosyć dużą głową kości ramiennej. To zwiększa ryzyko zwichnięcia. Symptomami zwichnięcia jest gwałtowny oraz bardzo silny ból, krwiak. Do urazu dochodzi przeważnie podczas uprawiania niektórych sportów lub karamboli komunikacyjnych.


Wyjątkowo predysponowani będą sportsmeni uprawiający piłkę ręczną a także sporty zimowe. Uszkodzenie częściej tyczy się panów aniżeli kobiet. Skręcenie stawu barkowego jest poważnym urazem, przeto prawidłowe rozpoznanie a także stosowne leczenie jest niezbędne, żeby przywrócić czynności funkcjonalne i uniknąć groźnych powikłań.
Najczęstszym powodem zwichnięcia stawu ramiennego jest uraz podczas aktywności fizycznej wywołany pośrednim mechanizmem. Może dojść do urazu w czasie upadku z wysokości na przykład podczas pracy na budowie.

Na tej stronie są bardzo fascynujące informacje, ale gdy chcesz dowiedzieć się więcej, odszukaj ponadto (http://hospicjumkatowice.pl/opieka/opieka-paliatywna-w-domu.html) pozostałe dane, jakie dostępne są tutaj.

Podczas urazu dochodzi do przestawienia głowy kości ramiennej. (<">)
rehabilitacja

Skręcenie barku jest nadzwyczaj poważnym urazem i nastręcza jak najszybszej interwencji lekarskiej. Rozpoznanie skręcenia stawu medyk dokonuje na podstawie symptomów, badania manualnego i wykonanego zdjęcia RTG. Konieczne jest nastawienie chorego barku, jakie dokonuje się w znieczuleniu ogólnym, aby zwiotczyć mięśnie oraz nie dopuścić do dalszych urazów w trakcie nastawiania.


Im prędzej staw zostanie nastawiony, tym niższa szansa na wystąpienie pogmatwań a także większa na szybszy powrót do pełnej sprawności. Po nastawieniu stawu nieodzowne jest ponowne zdjęcie RTG aby oszacować poprawność nastawienia. W następnej kolejności staw barkowy jest unieruchomiony w opatrunku Desaulta zrobiony z gipsu albo z pomocą opatrunków. Takie unieruchomienie stawu trwa zwykle około miesiąca. Po zdjęciu opatrunku niezbędna jest rehabilitacja stawu barkowego w celu przywrócenia sprawności chorego stawu a także zaleca się jeszcze przez 2-3 miesiące powstrzymanie od pełnej aktywności. Więcej niezbędnych informacji: kliknij i sprawdź.
Niekiedy do terapii wybicia barku niezbędna jest operacja. Będzie ona konieczna kiedy skręceniu towarzyszą drugie urazy takie jak: złamanie kości , urazy torebki stawowej, uszkodzenia nerwów i niemożliwość nastawienia zachowawczego stawu.